هشدار در خصوص ساير موسسات

  • نوشته شده در : 1394/10/02
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 10038

بسمه تعالی

مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران اولین و تنها موسسه داوری در کشور می‌باشد که اساسنامه آن مستقیما توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. (قانون اساسنامه مرکز داوری مصوب بهمن 1380) مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در تهران مستقر می‌باشد و در اتاق‌های بازرگانی برخی مراکز استان و نیز در اتاق‌های بازرگانی شهرستان‌های آبادان و خرمشهر دفتر دارد که مستقیما زیر نظر مرکز در تهران و درچارچوب مقررات مرکز داوری فعالیت می‌کنند. فهرست اتاق‌های بازرگانی شهرستانها که دفتر مرکز داوری در آنها فعال است و نام و مشخصات مسولین دفاتر و داوران این مرکز در شهرستانها، از طریق سایت مرکز داوری اتاق ایران به نشانیarbitration.ir  و نیز سایت اتاق بازرگانی شهرستان مربوطه قابل دسترسی است.

 اخیرا برخی افراد اقدام به تاسیس موسساتی با نام و موضوع مشابه نموده اند(مرکز داوری...کانون داوری ...انجمن داوران...انجمن کانون داوران ...) و حتی گاه از تشابه اسمی خود با دبیر کل این مرکز( جناب آقای دکتر محسن محبی) استفاده کرده و می‌کنند وکارت شناسایی داور یا مجوز داوری صادر می‌کنند. این امر موجب مشتبه شدن هویت و مشخصات این قبیل موسسات با مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران شده است. بنحوی که بعضی از اشخاصی که از موسسه مزبور ورقه ای تحت عنوان مجوز رسمی داوری اخذ کرده اند، به این مرکز یا دفاتر مرکز در شهرستان‌ها یا حتی برخی از شعب دادگاه‌ها مراجعه و تقاضای ارجاع دعاوی نموده اند یا در کارت ویزیت خود از عنوان داور یا داور رسمی و امثال آن استفاده می‌کنند. مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران لازم می‌داند نکات زیر را به اطلاع عموم برساند و توجه همگان را به مراقبت بیشتر جلب کند:

  1. بموجب قانون، تصدی به امر داوری موردی نیازمند اخذ هیچ قسم مجوز یا تاییدیه از هیچ مرجعی نیست. همچنین بموجب مفهوم رای شماره1018 مورخ 29/5/86 شعبه 7دیوان عدالت اداری در خصوص داوری‌های سازمانی، تاسیس و راه اندازی موسسه داوری نیازمند داشتن پروانه وکالت است. کسانی که خلاف این مقررات قانونی عمل نموده و موجب گمراه شدن دیگران شوند مسوولیت قانونی و اخلاقی دارند.
  2. ضمن هشدار مجدد اعلام می‌دارد، کلیه داوران و مسولین دفاتر مرکز داوری اتاق ایران در تهران و شهرستانها از هرگونه فعالیت و همکاری با این موسسات، انجمن‌ها یا کانون‌های داوری یا مراجعه و اخذ ورقه‌های به اصطلاح مجوز رسمی داوری از ایشان ممنوعند. در صورت مشاهده تخلف، عضویت شخص مذکور از فهرست داوران حذف و ماموریت مسوولان دفاتر این مرکز نیز ملغی می‌شود و طبق مقررات با ایشان برخورد قانونی خواهد شد.
  3. هرگونه مکاتبه، تایید عضویت، کارت شناسایی و امثال آن از سوی این مرکز صرفا با اسم و مشخصات خاص این مرکز و لوگوی آن که رسما ثبت شده است و با امضای شخص دبیر کل مرکز مجاز و معتبر است. در این خصوص به سایت مرکز به نشانی arbitration.irمراجعه فرمایید.
  4. دادگاه‌ها یا سایر مراجع رسیدگی در قوه محترم قضاییه وفق قانون هیچ تعهدی به ارجاع دعاوی به هیچ شخص حقیقی یا نهاد یا موسسه یا انجمن یا کانون داوری نداشته و ندارد و رجوع طرفین به داوری اشخاص حقیقی یا حقوقی صرفا بر اساس تراضی و اعتماد طرفین دعواست.
  5. در صورتیکه با هرگونه تخلف یا اظهار خلاف واقع مواجه شدید، مراتب را به مرکز داوری و مراجع قضائی اعلام نمائید.

 

مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران