امضای تفاهم نامه همکاری میان مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان

  • نوشته شده در : 1399/12/19
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1162

تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان منعقد گردید‎.

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. یونان در سال 1995 به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمده است و بازار مصرف مناسبی برای کالاهای غیر نفتی است.  طبق آمارهای مرکز تجارت بین المللی، ایران 5/2 درصد از سهم ارزشی بازار این کشور را در سال 2017 در اختیار داشته است. یونان در سال 2017 نرخ اقتصادی 4/1 درصدی را رقم زد و در سال 2018 این نرخ به 2 درصد رسیده است و پیش بینی می شود تا سال 2023 تغییر چندانی نداشته باشد. بر اساس آمار، محصولات صنعتی بیشترین سهم از واردات یونان را به خود اختصاص داده است و سپس محصولات سوختی و معدنی و محصولات کشاورزی قرار دارد. در بخش کشاورزی، بیشترین ارزش صادرات یونان به روغن  زیتون و بیشترین ارزش واردات این کشور نیز به محصولات پروتئینی اختصاص داشته است. در بخش غیر کشاورزی نیز روغن های نفتی و روغن های حاصل از موارد معدنی قیری بیشترین سهم از ارزش صادرات و نفت خام بیشترین سهم از ارزش واردات یونان را به خود اختصاص داده است. بیشترین سهم از صادرات و واردات خدمات تجاری یونان به ترتیب به گردشگری و حمل و نقل اختصاص داشته است.

با توجه به حجم معاملات و قراردادهای بین بخش خصوصی دو کشور، اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۱ با حضور جمعی از بازرگانان و تولید کنندگان معتبر برای توسعه روابط اقتصادی در تمام بخش های صنعتی، بازرگانی، معدنی، کشاورزی و خدمات کشور و تشویق سرمایه گذاری های دو جانبه بین ایران و یونان تاسیس شده است. اتاق مشترک ایران و یونان دارای نه کمیسیون از جمله کمیسیون های حمل و نقل ، گردشگری و کمیسیون حقوقی می باشد و هر کدام از اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان، بر اساس تخصص خود هدایت یکی از کمیسیون ها را بر عهده دارند تا ضمن تبادل نظر با اعضای کمیسیون، راهکار مناسبی برای چالش‌ها و موانع پیش رو ارائه دهند،

 در تاریخ 19 اسفند 1399 با هدف رسیدگی تخصصی و نظامند به اختلافات بین فعالین تجاری و اقتصادی ایرانی و یونانی، از طریق داوری و میانجیگری و نیز به منظور گسترش و تقویت همکاری های مشترک از قبیل برگزاری نشست های حقوقی و داوری مشترک و همایش های آموزشی، تفاهم نامه ای بین اتاق مشترک ایران و یونان و مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران منعقد شد. مطابق این تفاهم نامه، مرکز داوری در مورد هزینه های داوری در دعاوی مربوط به اعضای اتاق مشترک ایران و سوئد، تخفیفاتی را قائل می شود.