امضای تفاهم نامه همکاری میان مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه

  • نوشته شده در : 1399/12/06
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1303

تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه منعقد گردید‎.

ایران و روسیه، روابطی طولانی با یکدیگر دارند و فراز و فرود های بسیاری را در این روابط تجربه کرده اند. یکی از مهم ترین حوزه هایی که این دو کشور را به یکدیگر پیوند زده، روابط تجاری این دو کشور است . همسایگی این دو کشور و مرزهای مشترک آبی از طریق دریای خزر، فرصت بسیار استثنایی برای همکاری ها به وجود آورده است. روابط ایران و روسیه پس از توافق هسته ایران (برجام) و به دنبال آن همکاری ایران و روسیه در مسایل خاورمیانه از اهمیت دو چندان برخوردار شده و به یکی از موضوعات مهم در حوزه سیاست خارجی دو کشور و در سیاست منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است. امروزه بسیاری از کارشناسان ، روابط این دو کشور را راهبردی تعریف کرده اند.

بر اساس آمار منتشره از سوی اداره سازمان فدرال آمار روسیه، حجم مبادلات تجاری استان آستراخان و جمهوری اسلامی ایران در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ معادل ۱۳۶.۷ میلیون دلار بوده که با تراز تجاری مثبت ۱۱۱.۷ میلیون دلاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. در عین حال ارزش صادرات این استان به ایران ۱۲۴.۲ میلیون دلار (۰.۷ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل) و واردات آن ۱۲.۵ میلیون دلار (۴۷.۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل) بوده است. سهم جمهوری اسلامی ایران در مبادلات تجارت خارجی استان آستراخان در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ معادل ۳۵.۹ درصد بوده است.

در سال 2020 میزان صادرات استان آستراخان به جمهوری اسلامی ایران با ارسال غلات به میزان ۸۸.۵ میلیون دلار (۲.۲% افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل)، چوب به میزان ۲۵.۲ میلیون دلار (۲۰% افزایش)، دانه‌های روغنی به میزان ۶.۴ میلیون دلار (افزایش ۱۴.۲ برابری) افزایش یافته است.

روسیه در حال حاضر در زمینه واردات مواد غذایی، محصولات کشاورزی، خشکبار، صنایع سبک، بستر مناسبی را برای فعالین اقتصادی و تجاری ایرانی فراهم نموده است و قطعا تعامل بیشتر فیمابین اتاق های بازرگانی دو کشور میتواند به توسعه این تجارت کمک نماید.

با توجه به حجم معاملات و قراردادهای بین بخش خصوصی دو کشور،  پیش بینی یک روش مطمئن  برای حل و فصل مسائل و اختلافاتی که به طور طبیعی در جریان معاملات رخ می دهد، ضرورت قطعی دارد. در همین راستااتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه و مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در تاریخ 3 بهمن1399  تفاهم نامه همکاری منعقد نمودند. هدف از این تفاهم نامه رسیدگی تخصصی و نظامند به اختلافات تجاری و بازرگانی اعضای اتاق مشترک ایران و روسیه با طرف های خارجی، از طریق داوری و میانجیگری و نیز گسترش و تقویت همکاری های مشترک از قبیل برگزاری نشست های حقوقی و داوری مشترک و همایش های آموزشی است. مطابق این تفاهم نامه، مرکز داوری در مورد هزینه های داوری در دعاوی مربوط به اعضای اتاق مشترک ایران و روسیه، تخفیفاتی را قائل می شود. این تفاهم نامه به امضای آقای هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه و آقای دکتر محسن محبی دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران رسیده است.