کنوانسیون میانجیگری سنگاپور لازم الاجرا شد

  • نوشته شده در : 1399/06/22
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1609

در 7 آگوست 2019 تعداد 46 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون سنگاپور در مورد اجرای موافقتنامه های حاصل از میانجیگری را امضا کردند. از آن زمان، دولت های بیشتری به این کنوانسیون پیوستند. سنگاپور ، فیجی ، قطر ، عربستان سعودی ، بلاروس و اکوادور اسناد تصویب یا تأیید مربوطه خود را سپرده اند. این کنوانسیون از 12 سپتامبر 2020 (22 شهریور 1399)لازم الاجرا شد.

کنوانسیون میانجیگری سنگاپور پس از 4 سال مذاکرات مستمر در دسامبر سال 2018 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب گردید و در تاریخ 7 اوت 2019( 16 مرداد 1398) جهت امضاء در سنگاپور مفتوح گردید. در اولین روز افتتاح این کنوانسیون برای امضاء، جمهوری اسلامی ایران به همراه 45 کشور دیگر از جمله چین، سنگاپور و ایالات متحده آمریکا آن را امضاء و به این سند بین المللی پیوستتند.

طبق ماده 15(4)، کنوانسیون مذکور پس از انقضای شش ماه از تاریخ سپردن سومین سند تصویب، قبول، تایید یا الحاق، لازم الاجرا می شود. 

کنوانسیون از 12 سپتامبر 2020 (22 شهریور 1399)لازم الاجرا شده است. با اجرایی شدن این کنوانسیون، فعالین اقتصادی و تجاری و شرکت ها اطمینان بیشتری خواهند یافت که برای حل و فصل اختلافات تجاری بین المللی به میانجیگری مراجعه کنند. سه اقتصاد بزرگ جهان یعنی آمریکا، چین و هند این کنوانسیون را امضاء نموده اند. کشورهای آسیایی امضا کننده این کنوانسیون(کره جنوبی، هند و چین) نیز جزو سه اقتصاد بزرگ و پنج کشور آسه آن هستند. علی رغم پیش بینی های رو به پایین رشد اقتصادی ، آسیا با رشد بیش از دو سوم رشد جهانی در سال 2019 ، سریعترین رشد در جهان را داشته است. به این ترتیب، استفاده از میانجیگری رواج بیشتری می یابد و به نوبه خود باعث رشد تجارت بین الملل خواهد شد.       
تعداد زیاد امضا کنندگان این کنوانسیون به عنوان یک معاهده تجاری، بی سابقه است. علی رغم اینکه کشورها نظام های قانونی و قضایی متفاوتی دارند، حمایت گسترده کشورها از این کنوانسیون، نشان دهنده این واقعیت است که میانجیگری می تواند نقش بیشتری در حل اختلافات بین المللی داشته باشد. با لازم الاجرا شدن كنوانسیون یك سال پس از آغاز امضای آن، انتظار می رود كه میانجیگری به جریان اصلی حل و فصل اختلافات تبدیل شود و مهمترین هدف آن یعنی تسهیل تجارت بین الملل حاصل گردد.