شیوه نامه کانون بین المللی وکلای دادگستری در خصوص تعارض منافع در داوری بین المللی

  • نوشته شده در : 1399/06/19
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 901

کانون بین المللی وکلای دادگستری (IBA) در جهت تهیه و تدوین قواعد متحدالشکل در زمینه داوری اقدامات مفیدی را انجام داده است.

کانون بین المللی وکلای دادگستری (IBA) در جهت تهیه و تدوین قواعد متحدالشکل در زمینه داوری اقدامات مفیدی را انجام داده است. از جمله این قواعد متحدالشکل شیوه ­نامه راجع به تعارض منافع در داوری ­های تجاری و سرمایه گذاری بین ­المللی است. این شیوه­ نامه نخستین بار در سال 2004 منتشر شد و با استقبال جامعه حقوقی و نیز شرکت ها و اشخاصی که به داوری مراجعه می کنند،  قرار گرفت. و بعدا با توجه به نیازها و تحولات جدید، در سال 2014 به روز رسانی شده است.

 موضوع اصلی این شیوه ­نامه تدوین و پیشنهاد ضوابط و معیارهایی برای تامین بی­ طرفی و استقلال داوراز طریق طبقه بندی شایع­ ترین موارد احتمالی نقض بی­ طرفی و استقلال است. این شیوه­ نامه سه ستون از موارد جواز اشتغال به داوری یا تردید یا ممنوعیت در استقلال و بی­ طرفی داور، پیشنهاد کرده است: ستون سبز، ستون نارنجی، ستون قرمز. موارد مذکور در ستون سبز نیاز به افشا از جانب داور ندارد. موارد ستون نارنجی بهتر است افشا شود و موارد مندرج در ستون قرمز مانع از بی­ طرفی و استقلال است و می تواند از موارد جرح داور باشد. رسیدگی به جرح و تصمیم گیری تابع مقررات و قواعد موسسه داوری ذیربط (مانند ماده 24 قواعد داوری مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران) می­باشد. 

نسخه انگلیسی و نسخه  فارسی شیوه ­نامه IBA (با ترجمه کورش عاملی و نیوشا بصیری) را می توانید در سایت مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران مشاهده و دانلود بفرمایید.

 

متن انگلیسی شیوه نامه

 

متن فارسی شیوه نامه