برگزاری سمینار آموزشی برای انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران تحت عنوان

  • نوشته شده در : 1398/10/20
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 547

در اجرای تفاهم نامه همکاری منعقده با انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، سمینار آموزشی "ظرفیت ها و امتیازات مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران" با حضور دبیر کل مرکز داوری و نیز آقای دکتر مجید موافق قدیری (رئیس هیات مدیره انجمن) برگزار شد و با استقبال فراوان اعضای انجمن مواجه گردید.

مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران تفاهم نامه همکاری  با تعدادی از  تشکلها منعقد نموده و بر اساس ان،  خدمات ویژه ای به تشکل‌ها ارایه میکند. برگزاری سمینار وکارگاه‌های اموزشی رایگان برای اعضا و فعالان تشکل ها، بخش دیگری از خدمات مرکز داوری اتاق ایران است .

پیرو تفاهم نامه همکاری بین مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در تاریخ نهم دی ماه 1398  سمینار آموزشی با عنوان" ظرفیت‌ها و امتیازات مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران برای حل و فصل اختلافات تجاری" با حضور جمعی از فعالین اقتصادی صنعت خوراک دام کشور در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.  مدرس این دوره آموزشی آقای دکتر بابک شید (عضو هیات علمی دانشگاه و داور مرکز داوری اتاق ایران) بودند که جنبه‌های عملی داوری و میانجیگری برای حل و فصل اختلافات تجاری را برای حاضران تشریح کرد..  وی سخنان خود را با تاکید بر ضرورت آشنایی تجار و شرکت‌های تجاری با نهاد داوری آغاز نمود و اظهار داشت داوری بهترین روش حل و فصل اختلافات و دعاوی تجاری است، و پاسخگوی نیازهای فعالین تجاری و اقتصادی است. به گفته دکتر شید، داوری در محیط دوستانه انجام میشود و در مقایسه با رسیدگی قضایی در دادگاه، مزایای شیوه داوری بسیار بیشتر است از قبیل سرعت در رسیدگی، محرمانگی، انعطاف پذیری، توافقی بودن، و رسیدگی تخصصی متناسب با موضوع اختلاف.  ایشان در ادامه سخنان خود اظهار داشتند داوری مبتنی بر تراضی و توافق طرفین است و مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران  برای همین منظور بموجب قانون تاسیس شده است و کافی است طرفین شرط داوری ان را در قراردادهای تجاری درج نمایند.  حتی در مواردی که طرفین بدون انعقاد قرارداد کتبی مبادرت به معامله و داد و ستد می‌نمایند، می‌تواند در پیش فاکتور، شرایط عمومی و نیز شرط داوری مرجع حل و فصل اختلاف را درج نماید.

مدرس این سمینار آموزشی در ادامه سخنان خود به برخی از مزیای مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران از قبیل وجود مکانیزم دقیق ابلاغ، حساسیت نسبت به استقلال و بی طرفی داوران، وجود قواعد مدون و شفاف، وجود داوران متخصص، امکان صدور دستور موقت، امکان معرفی نماینده و وکیل به عنوان نماینده، نظارت دیوان داوری بر آراء داوران، امکان اصلاح خواسته در طول رسیدگی، تنوع ادله مانند شاهد و کارشناس، امکان تبدیل سازش به رای سازشی، امکان مراجعه به دفاتر مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در اتاق‌های شهرستان ها، وجود قواعد میانجیگری(برای نخستین بار در ایران) و امکان مراجعه و استفاده از خدمات میانجیگری مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران اشاره نمود. دکتر شید  سپس به سوالات شرکت کنندگان در این سمینار آموزشی پاسخ دادند.

در پایان این دوره آموزشی دکتر محسن محبی دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران نیز شرکت نمود و طی سخنانی اظهار داشت ریسک‌های حقوقی  قراردادها را میتوان  با درج شرط داوری صحیح  مدیریت کرد و کاهش داد. وی توصیه کرد هنگام تهیه و امضای قرارداد قراردادها و خصوصا برای درج شرط داوری، از مشاورین حقوقی استفاده نمایند.

آقای دکتر مجید موافق قدیری (رئیس هیات مدیره انجمن)  نیز طی سخنانی بر ضرورت آشنایی هرچه بیشتر اعضای انجمن و حتی سایر شرکت‌ها و بازرگانان با نهاد داوری سازمانی اتاق بازرگانی ایران تاکید و اظهار امیدواری نمود این  نشست هایاموزشی و ترویجی به طور منظم در سال‌های آینده نیز تداوم یابد.