جمهوري اسلامي ايران کنوانسیون سنگاپور برای اجرای سازش نامه مبتنی بر میانجی گری را امضاء کرد

  • نوشته شده در : 1398/05/23
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 2581

کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد موافقتنامه حل و فصل اختلافات ناشی از میانجی گری موسوم به "کنوانسیون میانجی گری سنگاپور" در روز چهارشنبه مورخ 16 مردادماه جاری در سنگاپور برای امضای کشورهای جهان افتتاح شد و ۴۶ کشور آن را امضا کردند.

کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد موافقتنامه حل و فصل اختلافات ناشی از میانجی گری موسوم به "کنوانسیون میانجی گری سنگاپور" در  روز چهارشنبه مورخ 16 مردادماه جاری در سنگاپور برای امضای کشورهای جهان افتتاح شد و ۴۶ کشور آن را امضا کردند. گمان می‌رود این کنوانسیون بتواند همان نقش کنوانسیون نیویورک را برای اجرای سازش نامه‌های حل و فصل بین المللی ایفا کند. این کنوانسیون زمانی اجرایی می‌شود که حداقل سه کشور امضاء کننده، آن را به تصویب برسانند.

ایران در کنار کشورهای آمریکا ، چین ، مالزی ، هند ، کره جنوبی ، عربستان ، قطر ، ترکیه و ونزوئلا از جمله اولین کشورهای امضاکننده این کنوانسیون بود. استقبال از این کنوانسیون نشان دهنده نقش به سزای میانجی گری در حل و فصل اختلافات است.

در جهان کنونی تمایل بر حل و فصل اختلافات از طریق داوری و میانجیگری، به مراتب بیش از مراجعه به دادگاه می‌باشد. در کشورهای توسعه یافته، حتی میانجی گری نسبت به داوری هم بیشتر مورد استقبال فعالین اقتصادی و طرفین دعاوی قرارگرفته است، چرا که میانجیگری، نسبت به داوری و روش‌های قضایی حل‌ و فصل اختلافات، دارای مزایایی همچون هزینه کم‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتر است. در این شیوه، حل اختلاف، به صورت محرمانه و خصوصی انجام می‌شود و در نتیجه امکان حفظ و ادامه روابط طرفین بیشتر است. همچنین میزان موفقیت در حل اختلاف از طریق میانجیگری، بسیار بالاست و نقش طرفین، در میانجیگری بسیار پررنگ‌تر از داوری و حل و فصل قضایی است. مهم‌ترین تاثیر این شیوه‌ی حل اختلاف، کاهش از کثرت و تراکم پرونده‌ها در دادگاه‌ها و اجتناب از دشواری‌ها و مشکلات ناشی از رجوع به محاکم دادگستری است.

هدف از کنوانسیون سنگاپور اطمینان بیشتر به شرکتهای تجاری برای حل اختلافات از طریق میانجیگری بجای مراجعه به دادگاه می‌باشد که فرایندی وقتگیر و پرهزینه را در پی دارد. 

کنوانسیون 2019 سنگاپور برای اولین بار سازوکاری فرامرزی برای حل اختلافات از طریق میانجیگری ایجاد کرده و هدف از آن ایجاد یک رژیم ویژه است که نه تنها موجب رونق میانجیگری بین المللی می‌شود، بلکه با اجرای توافق نامه‌های بین المللی حل و فصل ناشی از میانجی گری را تامین وکارآمدتر می‌نماید. سازمان ملل امیدوار است که این سند حقوقی موجب ارتقای روابط تجاری پایدار و باثبات بین کشورها و مناطق جهان شود.

کنوانسیون 2019 سنگاپور نسبت به حل و فصل اختلافات تجاری از طریق میانجیگری، قابل اجراست و شامل مواردی نظیر احکام قضایی و داوری و نیز سازش نامه‌های مربوط به حل و فصل اختلافات شخصی ، خانوادگی یا مربوط به خانواده ، وراثت یا حقوق استخدامی، نمی‌شود.

در راستای اهمیت خطیر میانجیگری، مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران به عنوان نهادی ثابت قدم و تاثیر گذار در روند داوری در کشور جمهوری اسلامی ایران، مدتهاست که فعالیت‌های خویش را در زمینه میانجیگری آغاز کرده است. مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران برای نخستین بار در حقوق ایران، قواعد میانجیگری را تهیه و تنظیم کرده است. این قواعد در دوم مهرماه 1396 به تصویب هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران رسیده و قابل اجرا است. قواعد میانجیگری مرکز داوری به دو زبان انگلیسی و فارسی در جهت تشویق میانجی گری در اختلافات داخلی و بین المللی، تهیه شده و در دسترس علاقمندان و متخصصین این حوزه قرار گرفته است.

اگرچه هنوز روند کنوانسیون و ساز و کار کشورهای امضا کننده برای مواجهه و اجرای این کنوانسیون در داخل کشورها، مشخص نیست اما تعداد قابل توجه امضاها حاکی از آن است که دولت‌ها تمایل ویژه ای دارند که از میانجیگری بین المللی حمایت کنند و آن را ارتقا بخشند.

این کنوانسیون پس از لازم الاجرا شدن ظرفیت لازم برای تقویت هرچه بیشتر میانجیگری را خواهد داشت و به طرفین اجازه می‌دهد، مسیرهای ناکارآمد از جمله دادرسی در دادگاه‌های ملی برای اجرای سازش نامه‌ها و احکام را کنار گذارند و می‌توانند مستقیماً  اجرای سازش نامه مبتنی بر میانجی گری را از مراجع داخلی کشورهای عضو کنوانسیون درخواست کنند. برای این که معلوم شود که آیا ساز و کار مندرج در این کنوانسیون واقعاً می‌تواند نیازهای واقعیت‌های جدید را برآورده سازد یا خیر، باید صبر کرد.

 

جهت مشاهده متن کنوانسیون اینجا کلیلک کنید.