برگزاری دومین کارگاه آشنایی و آموزش داوری برای مدیران تجاری و اقتصادی

  • نوشته شده در : 1398/04/18
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 2158

دومین کارگاه آشنایی و آموزش داوری با همکاری مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران ACIC و مرکز منطقه ای داوری تهران TRAC و با حضور جمعی از فعالین اقتصادی و مدیران ارشد شرکت های تجاری در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

       در تاریخ 18 تیر ماه 1398 دومین کارگاه آشنایی و آموزش داوری با همکاری مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران ACIC  و مرکز منطقه ای داوری تهران TRAC و با حضور جمعی از فعالین اقتصادی و مدیران ارشد شرکت‌های تجاری در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد. در ابتدای نشست، آقای دکتر اویس رضوانیان (مدیر مرکز منطقه ای داوری تهران) ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان، سخنان خود را با تاکید بر ضرورت آشنایی تجار و شرکت‌های تجاری با نهاد داوری آغاز و اظهار داشتند داوری بهترین روش حل اختلاف و دعوای تجاری است و رای داوری، قطعی و لازم الاجرا است. حتی آرای داوری بین المللی به مدد کنوانسیون شناسایی و اجرای احکام داوری خارجی(کنوانسیون نیویورک) در بسیاری از کشورهای جهان قابل اجراست.  این امتیاز و قدرت اجرایی را حتی رای دادگاهای دادگستری ندارد. زیرا آراء دادگاه‌ها تنها در محدوده قلمرو سرزمینی دادگاه صادر کننده رای، قابل اجراست و نهایتاً ممکن است به واسطه وجود معاهدات دو جانبه بین کشورها، یا طبق قوانین داخلی کشور ذیربط در موارد خاصی قابلیت اجرایی داشته باشد.

     به علاوه، داوری فرایندی تخصصی و مبتنی بر رضایت طرفین می‌باشد. میانگین مدت رسیدگی‌های داوری از میانگین مدت رسیدگی‌های قضایی به مراتب کمتر است. توصیه می‌شود تجار و بازرگانان ایرانی در هنگام انعقاد قرارداد و تنظیم شرط داوری، مرجع داوری را "مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران" و یا " مرکز منطقه ای داوری تهران" قرار دهند اما می‌بایست شرط داوری را با مشورت وکلای مجرب، به نحو صحیح تنظیم و تدوین نمایند. به هر حال فرایند داوری انعطاف پذیر و محرمانه است. ایشان تاکید نمودند تجار محترم باید شرط حل و فصل اختلاف و مرجع داوری را در زمان انعقاد قرارداد مورد توجه قرار دهند، زیرا پس از بروز اختلاف، توافق بعدی طرفین برای ارجاع اختلاف به داوری امری دشوار است و احتمال همکاری طرفین اندک است.

    مدیر مرکز منطقه ای داوری تهران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص میزان هزینه‌های داوری اظهار داشتند که هر چه میزان خواسته در داوری‌ها بیشتر باشد، داوری در مقایسه با رسیدگی در دادگاههای دادگستری ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تراست مدرس این دوره آموزشی در ادامه نشست به برخی از آثار شرط داوری نیز اشاره نمود و اظهار داشت که تجار و بازرگانان در تدوین شرط داوری در قرارداهای خود باید از مشورت وکلای آشنا به امر داوری استفاده نمایند زیرا شرط داوری که درست تنظیم نشده باشد آسیب‌های زیادی به دنبال دارد.

  به علاوه، داوری سازمانی بهترین گزینه برای حل و فصل اختلافات می‌باشد. سازمان‌های داوری اغلب احتمالاتی را که ممکن است در جریان اختلاف و رسیدگی به اختلاف پیش اید پیش بینی و برای آن راهکارهایی را در نظر میگیرند. مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران (ACIC) و مرکز داوری منطقه ای تهران (TRAC) نمونه هایی از سازمان‌های داوری در ایران می‌باشند که دارای قواعد رسیدگی دقیقی هستند و در سطح بین المللی نیز فعال اند. ایشان در ادامه به مبحث ابطال رای داوری نیز اشاره نمودند و اظهار داشتند مبانی ابطال آراء داوری بسیار محدود است و هر چه نظام حقوقی کشورها، توسعه یافته‌تر باشد، میزان ابطال آراء داوری کمتر خواهد بود. ابطال و اجرای آراء نیازمند طرح دعوی در دادگاه است زیرا دادگاه است که می‌تواند در موارد محدودی رای را باطل کند.

 

    در پایان این دوره آموزشی دکتر محسن محبی دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران اظهار داشتند که رویکرد مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران "خدمت محور" است و مرکز داوری از هیچ تلاشی در راستای ارائه خدمات به اعضای اتاق بازرگانی مضایقه نخواهد کرد. ایشان یادآور شدند که تشکل ها، هسته مرکزی و عنصر تشکیل دهنده اتاق بازرگانی هستند و اتاق بازرگانی در واقع "تشکل تشکل ها" است. اتاق باید در سیاست گذاری‌ها از تجربیات و نظرات تشکل‌ها استفاده کند و تشکل‌ها نیز باید به جایگاه خود و اهمیت امر آموزش بیش از پیش توجه نمایند. تشکیل این دوره در همین راستا است.

وی اضافه نمود روش داوری بدیل رسیدگی قضایی است و با حکمیت عرفی یا سنتی متفاوت است. داوری، در این معنی یک کار حرفه ای و حقوقی است و تابع مقررات قانونی است، منتهی در مقایسه با رسیدگی دادگاه آسان تر، سریع تر، ارزان‌تر و تخصصی است. با این همه داوری نیز ریسک‌های خاص خود را دارد. یکی از این ریسک‌ها در مرحله تنظیم شرط داوری و موافقتنامه داوری است. توصیه می‌شود فعالین اقتصادی با مشورت با وکلای دادگستری و مشاورین حقوقی، از شروط داوری استاندارد مرکز داوری اتاق ایران یا مرکز منطقه ای داوری تهران استفاده نمایند. ریسک دیگر در مرحله طرح دعوی است. خواهان داوری می‌بایست در تنظیم دادخواست داوری و مخصوصا تعیین خواسته دقت نماید و خواسته خود را منجز و مقوم نماید و هرگونه بی احتیاطی در این مرحله تا پایان پرونده گریبانگیر طرفین خواهد بود. ریسک بعدی در مرحله نصب داور است. در مواردی که هیات داوری برای رسیدگی به دعوی تعیین می‌شود، طرفین اختلاف باید به این نکته توجه نمایند که داوران اختصاصی آنها، وکیل طرفین نیستند و باید بی طرف باشند. و بالاخره ریسک دیگری نیز در فرایند رسیدگی داوری و  اثرگذاری در جلسه رسیدگی است مانند معرفی شاهد یا کارشناس. نکته این است که تمامی این ریسک‌ها در داوری، قابل پیش بینی و قابل مدیریت است. در صورتیکه بعضی از این ریسک‌ها در رسیدگی قضایی نیز وجود دارد اما قابل پیش بینی و مدیریت نیست. به هر حال، یکی از بهترین روش‌ها جهت مدیریت این ریسک ها، استفاده از داوری‌های سازمانی است. مساله انتخاب سازمان داوری مناسب، یک مساله دشوار و حساس است زیرا در حال حاضر صدها موسسه و یا سازمان داوری خصوصی تاسیس شده و به دنبال جلب مشتری اند اما  معلوم نیست توانایی و سابقه و تخصص کافی برای مدیریت پرونده داوری داشته باشند. بنابراین باید در انتخاب سازمان و یا موسسه داوری خیلی با احتیاط و با اطلاع کامل عمل کرد.