کتاب قواعد داوری و میانجیگری اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شد

  • نوشته شده در : 1398/02/23
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 2046

کمیته ایرانی ICC، کتاب قواعد داوری و میانجیگری اتاق بازرگانی بین المللی به ترجمه محسن محبی، دبیر کمیسیون حقوقی و داوری کمیته ایرانیICC که سال ها عضو دیوان داوری بین المللی ICC بوده و اخیراً نیز به عنوان عضو افتخاری دیوان برگزیده شده است، را روانه بازار کتاب کرد.

این کتاب ترجمه فارسی آخرین متن قواعد داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی (داوری ICC) است که از اول مارس ۲۰۱۷ لازم‌الاجرا شده است و همراه با قواعد میانجی‌گری ICC منتشر می‌شود.

 

اگر طرفین یک معامله یا قرارداد تجاری با اختلاف و دعوی مواجه شوند، ابتدا سعی می‌کنند با مذاکره دوستانه یا با میانجی‌گیری اشخاص ثالث، آن را حل و فصل نمایند. اما بسیاری از اختلافات تجاری به ویژه اختلافات بین‌المللی، به آسانی از طریق مذاکره مستقیم قابل حل نیست و محتاج مساعدت شخص ثالث (میانجی یا داور) است و گاه نیز مستلزم رسیدگی حقوقی و قضایی است. دشواری اصلی در همین جا است. طرح اختلافات و دعاوی تجاری در محاکم دادگستری، خواه دادگاه‌های داخلی و خواه محاکم خارجی، با چند مشکل اصلی مواجه است. باید توجه داشت که مشکلات دعاوی تجاری داخلی به اندازه نیمی از مشکلات دعاوی و اختلافات بین‌المللی است.

اتاق بازرگانی بین‌المللی پاریس (ICC)، با توجه به همین امر در اولین سال‌های پس از تشکیل (۱۹۱۹)، مبادرت به تأسیس یک سازمان داوری همراه با قواعد داوری نموده است. نظام داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی (موسوم به داوری ICC) امروزه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سازمان داوری تجاری بین‌المللی در سطح جهانی به شمار می‌رود و مهم‌ترین‌ نظام‌ داوری‌ تجاری بین‌المللی‌ در دوران‌ معاصر است‌. قواعد داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی نخستین بار در سال ۱۹۲۳ تهیه شده و به تصویب شورای اجرایی اتاق بین‌المللی رسیده است.

قواعد داوری ICC متناسب‌ با تحولات‌ حقوق و رویه‌ داوری‌ بین‌المللی‌ از یکسو و نیازهای جدید در حوزه‌ تجارت‌ بین‌الملل‌ از سوی‌ دیگر، طراحی‌ شده‌ و هر از چند سال‌ مورد اصلاح‌ و بازبینی‌ قرار گرفته‌ است‌. از جمله آخرین اصلاحات مهم قواعد داوری ICC می‌توان به قواعد سال ۱۹۸۸ و سپس به قواعد سال ۲۰۱۲ اشاره نمود. اما تحولات سریع داوری بین‌المللی و ظهور سازمان‌ها و موسسات داوری رقیب در عرصه بین‌المللی، اتاق بازرگانی بین‌المللی را ترغیب نمود که قواعد سال ۲۰۱۲ را متناسب با نیازهای جدید اصلاح نماید. از این رو پس از بیش از ۲ سال تحقیق و تبادل‌نظر، بالاخره متن اصلاحی قواعد در سال ۲۰۱۶ نهایی شد و به تصویب شورای ICC رسید و از اول مارس ۲۰۱۷ لازم‌الاجرا گردید و همراه با قواعد میانجی‌گری ۲۰۱۴ که جایگزین «قواعد سازش» شده بود، منتشر گردید. این قواعد جدید در داوری‌هایی اعمال می‌شود که پس از فوریه ۲۰۱۷ منعقد شده باشد.

کتاب حاضر در ۱۹۲ صفحه و با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و در قطع وزیری ترجمه و منتشر شده است

جهت تهیه آنلاین کتاب اینجا کلیک کنید.