تفاهم نامه همکاری بین مرکز داوری اتاق ایران و شوراي عالي كانون بانكها و موسسات اعتباري خصوصي

  • نوشته شده در : 1398/02/02
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1239

دكتر كورش پرويزيان رئیس شوراي عالي كانون بانكها و موسسات اعتباري خصوصي و دکتر محسن محبی دبیر کل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران برای توسعه همکاری‌های مشترک، تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.

هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه معرفی ظرفیت حقوقی، توان علمی، حرفه ای و اجرایی مرکز داوری و نیز ارجاع اختلافات یا دعاوی مطروحه له یا علیه بانکها و موسسات اعتباری از طریق داوری یا میانجیگری به مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران است.

این تفاهم‌نامه می‌تواند به رسیدگی تخصصی و نظام‌مند اختلافات در حوزۀ دعاوی قراردادی و بانکی کمک کرده و جایگاه داوری را در حل و فصل این نوع اختلافات، تقویت کند و خدمات زیادی به نظام بانکی کشور بنماید.

کانون بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی ایرانیان، موسسه‌‌ای غیرانتفاعی است که متشکل از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیردولتی دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی می‌باشد که به عضویت این کانون پذیرفته شده‌اند و دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌باشد

طبق قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران (مصوب ۱۳۷۳) یکی از وظایف اتاق بازرگانی حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی است. مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در همین راستا و به موجب قانون مستقلی به نام « قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران» (مصوب بهمن 1380) تاسیس و از حمایت‌های قانونی برخوردار است و اولین "داوری سازمانی" در حقوق ایران است. مرکز داوری، علاوه بر اجرای قانون آیین دادرسی مدنی در داوری‌های داخلی و قانون داوری تجاری بین المللی در داوری‌های بین المللی، قواعد و آئین داوری خود را تنظیم و تصویب نموده که با استفاده از رویه سازمان‌های داوری بین‌المللی، بهترین نمونه قواعد داوری به شمار می‌رود.

در روابط تجاری ناشی از قراردادها و معاملات، همواره احتمال بروز اختلافاتی وجود دارد که گفته می‌شود ارجاع این اختلاف‌ها و دعاوی به مرکز داوری اتاق بازرگانی می‌تواند عاملی برای تامین سلامت، سرعت و دقت در رسیدگی به اختلافات به شیوه تخصصی باشد.  بر همین اساس کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند حل و فصل اختلافات و دعاوی بازرگانی داخلی یا خارجی خود را با توافق به مرکز داوری اتاق ایران ارجاع دهند.

شورای عالی کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی، این تفاهم نامه را در سایت خود اعلام و به اعضای کانون توصیه کرده از خدمات مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران، استفاده نمایند. مراجعه به مرکز داوری، محتاج تراضی طرفین است. در این تفاهم نامه مقرر شده که کانون می‌تواند داوران و کارشناسان متخصص در امور بانکی را به مرکز داوری معرفی کند تا در دعاوی بانکی از ایشان استفاده شود. 

 

پایان خبر