سخنان دکتر محسن محبی در مورد دعوای ایران علیه آمریکا درباره بازگشت تحريم ها

  • نوشته شده در : 1397/08/29
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1394

چهل و یکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در تاریخ 27 آبان ماه 1397 با حضور اعضا تشکیل گردید. در این نشست از آقای دکتر محسن محبی نماینده رابط و رئیس تیم حقوقی ایران در دیوان بین المللی دادگستری لاهه، دعوت شده بود که در مورد دعوای ایران علیه آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در خصوص بازگشت تحریم ها و نقض عهدنامه مودت میان ایران و آمریکا، توضیحاتی ارائه دهد.

 

چهل و یکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در تاریخ 27 آبان ماه 1397 با حضور اعضا تشکیل گردید. در این نشست از آقای دکتر محسن محبی نماینده رابط و رئیس تیم حقوقی ایران در دیوان بین المللی دادگستری لاهه، دعوت شده بود که در مورد دعوای ایران علیه آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در خصوص بازگشت تحریم‌ها و نقض عهدنامه مودت میان ایران و آمریکا، توضیحاتی ارائه دهد.

دکتر محسن محبی در این نشست اظهار داشت پیمان مودت میان ایران و آمریکا، یک پیمان بین‌المللی است و قطع رابطه سیاسی و حتی جنگ تأثیری در اعتبار این معاهده بین‌المللی ندارد، و لذا به‌رغم قطع روابط سیاسی و فضای غیردوستانه که بین ایران و آمریکا وجود دارد، پیمان مودت لازم‌الاجراست. البته با توجه به این که آمریکا اعلام کرده از عهدنامه مودت خارج می‌شود، طبق ماده 23 این پیمان خروج آمریکا یک سال دیگر موثر می‌گردد و طبعاً در طول این یک سال عهدنامه مذکور همچان لازم الاجرا است. در این معاهده تأکید شده که دو دولت زمینه‌ فعالیت تجاری و اقتصادی اتباع خود در خاک طرف دیگر را فراهم می‌کنند و از فعالیت آنها حمایت می‌نمایند. دکتر محبی تأکید کرد بر اساس مفاد عهدنامه مودت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیض‌آمیز آزادی تجارت محسوب می‌شود. دولت ایران با استناد به همین مقررات و نیز ماده‌ "شرط کامل‌الوداد" که بر اساس آن دولت‌ امضاکننده، هر امتیازی که به دولت‌های دیگر می‌دهد باید به دولت‌ طرف مقابل هم بدهد، علیه آمریکا طرح دعوی نمود و توانست دستور موقت مبنی بر توقف تحریم‌های آمریکا را دریافت نماید.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران با تأکید بر این موضوع که دعوای ایران و آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری، دعوای برجامی نیست، تصریح کرد تعلیق فوری تحریم‌ها، بازگشت مجوزهای کلی و مجوز فروش هواپیما، پیروی از دستورات دیوان لاهه، عدم اخلال در روند فعالیت اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارائه گزارش آمریکا هر سه ماه یک‌بار درباره موارد یاد شده، خواسته‌های اصلی ایران در دیوان لاهه بود و خوشبختانه ایران توانست به قسمت مهمی از خواسته‌های خود در این دعوا دست یابد.

محسن محبی با بیان این نکته که به نظر می‌رسد سیاست وزارت امور خارجه آمریکا در رابطه با دستور موقت صادره از دیوان بین المللی دادگستری اجرا در پشت پرده است، بدون اینکه اعلام عمومی شود، گفت به‌رغم انتقاداتی که در مورد ضمانت اجرای دستور موقت دیوان وجود دارد، ضمانت اجرا در سطح بین‌الملل به مراتب از آنچه در حقوق داخلی وجود دارد، سنگین‌تر و بسیار پیچیده‌تر است و عدم اجرای دستور دیوان برای آمریکا هزینه‌های سیاسی زیادی داشته و خواهد داشت.

به گفته دکتر محسن محبی به علت همین پیروزی حقوقی ایران در دیوان بین المللی دادگستری است که امروز شاهد موضع‌گیری اروپا علیه آمریکا هستیم. بر همین اساس باید اتاق‌های بازرگانی و به‌ خصوص امور بین‌الملل اتاق‌ و نیز کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی(ICC) اتاق از این فرصت نهایت بهره را ببرند و در روابطی که با اتاق‌های بازرگانی سراسر دنیا دارند، از این پشتوانه حقوقی در صیانت از حقوق فعالان اقتصادی و اعضای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، استفاده کنند.

او در ادامه گفت مواجهه و مقابله با تحریم‌ها در گروی همکاری سه مؤلفه اساسی یعنی دولت، بخش خصوصی و مردم است. وی افزود مواجهه با تحریم‌ها در گروی آماده‌سازی زیرساخت‌های بخش‌های مختلف اقتصادی و بانکی و مالی نیز هست. او در همین زمینه افزود که به‌رغم تجربه دوره قبل تحریم‌ها در دهه 1380، هنوز مستندسازی دقیق آماری که نشان دهد بخش خصوصی به‌واسطه اعمال تحریم‌ها تا چه اندازه متحمل ضرر شده، وجود ندارد و نیز رژیم تحریم‌ها و این که چگونه این سیستم تحریم‌ها کار می‌کند، چه گذرگاههایی دارد و چه راه حل هایی در آمریکا برای معافیت از آن وجود دارد و چگونه می‌توان از این معافیت‌ها استفاده کرد، به درستی بررسی و طبقه بندی نشده است. وی اضافه کرد پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری هنوز پایان نیافته و تبادل لوایح ادامه دارد. اما تا همین مقدار که دستور موقت صادر شده، به معنای عدم مشروعیت تحریم‌ها است و پشتوانه خوبی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد که در مذاکرات قراردادی با شرکای خارجی شان به آن استناد کنند.

در این نشست، اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران از دکتر محسن محبی به پاس تلاش‌ها و دستاوردهای او در پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری، تقدیر کردند و رئیس اتاق بازرگانی ایران به نمایندگی از اتاق، لوح سپاس به وی تقدیم نمود.