برگزاري نشست هم انديشي مدرسان دوره هاي جامع آموزش داوري مرکز داوري اتاق ايران

  • نوشته شده در : 1397/08/26
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 1114

در تاریخ 1397/8/20جلسه ای با حضور دبیرکل مرکز داوری و مدرسین و اساتید دوره¬های داوری مرکز داوری اتاق ایران به منظور نقد و بررسی عناوین دوره های آموزشی مرکز تشکیل شد.

در تاریخ 20/8/97 جلسه­ای با حضور دبیرکل مرکز داوری و مدرسین و اساتید دوره­های داوری مرکز داوری اتاق ایران به منظور نقد و بررسی عناوین دوره­های آموزشی مرکز تشکیل شد. در ابتدا آقای دکتر محبی دبیرکل مرکز داوری پس از خیرمقدم و تقدیر و تشکر از مهمانان، نکاتی را در مورد برگزاری دوره­های آموزش داوری توسط مرکز به شرح زیر بیان کردند:

 برگزاری دوره­های آموزش داوری طبق قانون اساسنامه تشکیل مرکز داوری، از جمله وظایف مرکز نیست؛ با این حال، از همان ابتدا متوجه شدیم که ترویج داوری و فرهنگ حل و فصل اختلافات از طریق داوری و لازمه انجام داوری صحیح، آشنایی استفاده کنندگان از خدمات داوری، داوران، وکلا و حتی قضات دادگستری با مباحث تفصیلی داوری می‌باشد و آموزش هر کدام از اینها، باید متناسب باشد با نیازهایشان. اکنون پس از چند سال برگزاری دوره‌های آموزشی مرکز در سطح کشور و تجاربی که حاصل شده و نیازهایی که حادث شده، وقت آن رسیده که یک بار مسئله آموزش و خصوصاً موضوعات و محتوای دوره‌های آموزشی را که آقایان اساتید عهده دار آن هستند، بازبینی کنیم. هدف از تشکیل این جلسه نقد و بررسی شیوه برگزاری این دوره­ها و عناوینی است که در آنها مطرح می­شود.

ایشان سپس از اساتید حاضر در جلسه دعوت کردند تجارب و دیدگاههای خود در مورد عناوین دوره­ها بیان کنند تا براساس پیشنهادات ارائه شده، اصلاحات لازم در روش­ها و عناوین صورت گیرد.

در ادامه جلسه آقای دکتر محمدی مدیر حقوقی مرکز داوری با ارائه گزارش مختصری از سابقه تشکیل این جلسه اعلام کرد که عناوین و موضوعات دوره‌های آموزشی مرکز که به دفاتر استانی مرکز هم ارسال شده به ویژه تقسیم بندی دوره­ها به مقدماتی و پیشرفته و مباحثی که در هر دوره­ای باید تدریس شوند، با ساعات اختصاص داده شده برای دوره­ها تناسبی ندارند و عملاً امکان تدریس همه آن عناوین در یک دوره چند ساعته وجود ندارد و باید اصلاح کنیم. این موضوع از طرف برخی اساتید برگزاری دوره‌ها نیز به مرکز اعلام شده است.

سپس اساتید حاضر در جلسه به بیان دیدگاههای خود پرداختند. نظرات و پیشنهادات مطروحه را می­توان در چهار محور خلاصه کرد:

  1.  بعضی مباحث و عناوین دوره مقدماتی و پیشرفته، هم پوشانی دارد و تقسیم بندی دوره­ها به دو دوره مقدماتی و یک دوره پیشرفته مبنای مشخصی ندارد و بهتر است آموزش داوری به یک دوره عمومی و یک دوره پیشرفته تقسیم شود کلیه مباحث داوری در دو سطح به صورت (عمومی و آسان – پیشرفته و عمیق) ارائه شود.
  2. محتوای دوره­های عمومی یا دوره پیشرفته، متناسب با اهمیت مطالب نیستند؛
  3.  بهتر است بین داوری داخلی و بین­المللی تفکیک شود؛
  4. محتوای مطالب دوره­ها باید متناسب با نیاز مخاطبان باشد و حسب مورد تنظیم شود؛(دوره‌های موضوعی)

نهایتاً با توجه به ضرورت اصلاح تقسیم بندی دوره­ها و عناوین هر کدام از آنها مقرر شد:

اولاً: همه اساتید پیشنهادات خود در مورد عناوین و مطالب دوره­ها را به طور مکتوب به مرکز داوری ارسال کنند.

ثانیاً: کمیته­ای در مرکز تشکیل و پس از بررسی همه پیشنهادها، قالب جدیدی از لحاظ شکلی و محتوایی در مورد دوره­های آموزشی مرکز تهیه کند.

ثالثاً: شیوه جدید پس از تأیید نهایی دبیر کل مرکز و هیئت مدیره مرکز، در مرکز و تمامی دفاتر استانی مرکز داوری اجرا شود.

رابعاً: مادامی که این اصلاحات عملی نشده، همان دوره‌های آموزشی به شیوه سابق اجرا شود.