The new jiangsdanton, the replica watches uk home of the wrist watch exhibition at Geneva, is a replica watches perfect round, aesthetic essence and swiss replica watches harmonious ratio. Inspired by the style created by jiang in the swiss replica watches 1950s, the Patrimony series is a model of minimalism.

دفتر مرکز داوري اتاق بازرگاني ايران در اتاق اراک افتتاح شد


  • نوشته شده در : 1397/02/29
  • تعداد بازدید : 520


دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در اتاق اراک در 20 اردیبهشت سال 97 با حضور ریاست اتاق بازرگانی استان مرکزی، ریاست کل دادگستری استان مرکزی ، معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان مرکزی ، دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران و مسئولان ارشد قضایی و اجرایی و فعالین اقتصادی و وکلای دادگستری افتتاح شد.


دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در اتاق اراک در 20 اردیبهشت سال 97 با حضور ریاست محترم اتاق بازرگانی استان مرکزی ( جناب آقای مهندس توسطی ) و ریاست محترم کل دادگستری استان مرکزی ( حجت الاسلام و المسلمین عبدالهی )و معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم استان مرکزی ( جناب آقای درودگر )  و دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران ( جناب آقای دکتر محسن محبی ) و مسئولان ارشد قضایی و اجرایی و فعالین اقتصادی و وکلای دادگستری افتتاح  شد.

ابتدا منوچهر توسطی در خصوص ضرورت  افتتاح مرکز رسمی داوری استان مرکزی پرداخت و اظهار داشت: در هر توافق، تفاهم و هر معامله‌ای که حداقل دو طرف داشته باشد، بروز سوء‌برداشت و اختلاف یک امر عادی و اجتناب‌ناپذیر است، اما مهم نحوه رسیدگی و حل و فصل سریع اختلاف و دعاوی است، داوری یک شیوه رایج برای حل و فصل سریع این‌گونه اختلافات در دنیا است و به خواست و تراضی طرفین دعاوی به موضوع رسیدگی می‌کنند. اختلافات حقوقی و قضایی به‌ویژه در حوزه اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است و مرکز داوری اتاق بازرگانی توانایی این را دارد که به اختلافات رسیدگی کند. با توجه به ضرورت تاسیس دفتر مرکز داوری اتاق ایران در اراک به فکر ایجاد یک مرکز داوری به عنوان انجام یکی از وظایف اتاق بازرگانی افتادیم که امروز برای همین منظور در خدمت شما هستیم. به هر حال یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای تسریع در روند تجارت کشور تشکیل همین مرکز داوری است. با توجه به اینکه استان مرکزی قطب صنعتی کشور بوده، این مهم میبایست خیلی زودتر در استان مرکزی اتفاق می‌افتاد.

سپس حجت الاسلام عبدالهی، رئیس دادگستری استان نیز گفتند: دستگاه قضائی پشتیبان داوری است و این نهاد میتواند بار پرونده‌های قوه قضائیه را کم کند. اینکه اساسنامه مرکز داوری به صورت قانون توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده نشان دهنده تخصص، اصالت و مرجعیت این مرکز است. ایشان در ادامه بیان داشت اطاله دادرسی در دادگستری موضوع جدا نشدنی از دستگاه قضائی است. اما در داوری سرعت رسیدگی و تخصصی وجود دارد و این به نفع فعالین اقتصادی است و دادگستری نیز از آن حمایت و استقبال می‌کند.

در ادامه  فیلمی که با هدف توضیح مزایای داوری برای فعالین اقتصادی توسط مرکز داوری اتاق بازرگانی استان مرکزی با همکاری اتاق بازرگانی تهیه شده بود، پخش گردید.

سپس جناب آقای حامد سیداشرفی  ریاست دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی استان مرکزی ضمن تشکر از ریاست محترم اتاق بازرگانی استان مرکزی و هیأت نمایندگان به دلیل دید روشن و حمایت هایی که با سرعت جهت تأسیس این مرکز صورت دادند به بیان اقداماتی که جهت تأسیس این مرکز صورت گرفت پرداخت و اعلام آمادگی کرد که با حمایت دادگستری استان، دفتر مرکز داوری در استان مرکزی می‌تواند مشکلات پرونده‌ها در دادگستری را تا حدود زیادی حل کند.

در پایان جناب آقای دکتر محسن محبی دبیر کل محترم مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران با ذکر مزایای داوری، تاکید کردند کمک فراوانی مرکز داوری میتواند به دستگاه قضایی داشته باشد. ایشان اضافه نمود: به طور خلاصه، داوری "قضاوتی خصوصی" است. بنابراین، رسیدگی قانونی و ارکان قضاوت با تمام آثار و احکام و شروط باید در داوری رعایت شود مانند: بی طرفی داور و اصل تناظر و فرصت دفاع به خوانده، ابلاغ درست و امثال آن. مثلاً داور نباید وکیل و ذینفع و سهامدار طرفین باشد. رأی او باید مطابق قانون باشد. حرفه‌ای بودن، مستقل بودن و دقت، مهم‌ترین معیارهای مرکز داوری در رسیدگی به دعاوی است، رسالت مرکز داوری اتاق بازرگانی ترویج و گسترش هرچه بیشتر این مراکز در سطح کشور است

ویژگی مهم مرکز داوری اتاق بازرگانی آن است که مبتنی بر قانون است و از پشتیبانی قانونی برخوردار است، این در حالی است که نهادهای مشابه دیگر  از چنین امتیازی برخوردار نیستند. باید بین داوری در معنای قانون و آنچه سازش یا کدخدامنشی نامیده می‌شود، فرق گذاشت.

مداخله و کمک ریش سفیدان و معتمدین برای کدخدامنشی شیوه حل و فصل مطلوبی است اما داوری با این روش متفاوت است. نکته دیگر مساله هزینه‌ها است. در مقایسه با هزینه دادرسی در دادگستری هزینه رسیدگی در مرکز داوری به مراتب کمتر از آیین نامه قوه قضائیه است.

در پایان مراسم، حاضرین جهت  افتتاح دفتر مرکز داوری در استان مرکزی به ساختمان اتاق بازرگانی استان مرکزی رفتند و از ساختمان و اتاق‌ها و امکانات تهیه شده در آن مرکز داوری بازدید بعمل آوردند.

مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران، در اتاقهای بازرگانی بسیاری از استانها، دفتر دائر نموده است اما نیروی دفاتر مرکز داوری توسط رئیس اتاق بازرگانی محل انتخاب و منصوب می‌شود و دفاتر مذکور با هماهنگی مرکز داوری در تهران عمل می‌کنند.

دیدگاه های کاربران

دیدگاهی برای این خبر ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه:


نام :
ایمیل :
دیدگاه :
تصویر امنیتی :
Captcha