The new jiangsdanton, the replica watches uk home of the wrist watch exhibition at Geneva, is a replica watches perfect round, aesthetic essence and swiss replica watches harmonious ratio. Inspired by the style created by jiang in the swiss replica watches 1950s, the Patrimony series is a model of minimalism.

نه موضوع کلیدی در خصوص داوری بین المللی در سال 2017


 • نوشته شده در : 1396/11/14
 • تعداد بازدید : 1737


در سالی که گذشت هنک کنگ و سنگاپور رویکردهای حقوقی خود را در مورد سرمایه گذاری شخص ثالث در داوری‌ها اصلاح نمودند که بی تردید از مهمترین تحولات سال 2016 بوده است. در این مقال، به نه موضوع کلیدی که نقش مهمی در توسعه تدریجی داوری بین المللی پس از 2020 خواهند داشت، اشاره می‌کنیم


9 موضوع  کلیدی در خصوص داوری بین المللی در سال 2017

February 18, 2017

Jonathan Mackojc

سال 2016 برای داوری بین المللی سال مهمی بود. رئیس دیوان کشور انگلستان و ولز مشروعیت داوری بین المللی را به چالش کشید، در حالیکه حامیان داوری تجاری بین المللی همچون رئیس سابق دیوان عالی استرالیا (Robert French AC) به همکاری با دیوان‌های تجاری اذعان نمود. نهادهای متعددی مانند  SIAC، ACICA و  KCABقواعد داوری خود را در سال 2016 به روزرسانی کردند و SCC و ICAC قواعد جدیدی را در سال 2017 معرفی کردند. SIAC همچنین پیش نویس قواعد داوری در دعاوی سرمایه گذاری، همراه فرایند خدمات مشاوره عمومی و در نهایت تصویب قواعد جدیدش منتشر نمود. برخی نهادها در حوزه داوری اعلامیه‌ها و آمار خود را در معرض عموم گذاشتند و HKIAC, SIAC, LCIA, SCC و ICC یادداشت‌ها و قواعد رفتاری در امر داوری را به روزرسانی کردند. در سالی که گذشت هنک کنگ و سنگاپور رویکردهای حقوقی خود را در مورد سرمایه گذاری شخص ثالث در داوری‌ها اصلاح نمودند که بی تردید از مهمترین تحولات سال 2016 بوده است. در این مقال، به نه موضوع کلیدی که نقش مهمی در توسعه تدریجی داوری بین المللی پس از 2020 خواهند داشت، اشاره می‌کنیم.   

 • شفافیت (Transparency)

در پاسخ به نظر سنجی داوری بین المللی Queen Mary در سال 2015، چندین نهاد مهم‎‌تر و پیشران داوری بین المللی جزئیات آمار و رویه داوری خود در آن اعلام کردند. برای روشن کردن برخی قواعد و مقررات و پاسخ به تحولات بازار تجاری -همچون مقررات سرمایه گذاری شخص ثالث در سنگاپور و هنک کنگ، این رویه ادامه خواهد داشت.

 • فرآیند انتخاب داور (Arbitrator Selection Process)

در طی سالهای متمادی فرآیند انتخاب داور نادیده گرفته شده است، اما در سال 2017 مورد توجه قرار گرفت. به رغم مباحث صورت گرفته نهادهای داوری برای شفاف سازی فرایند انتخاب داور هنوز تردید دارند، زیرا  منجر به مباحث چالشی میان داوران، شرکت‌های استفاده کننده از خدمات داوری و نیز دانشگاهیان شده است.

 • قواعد داوری دعاوی سرمایه گذاری (Investment Arbitration Rules)

SIAC در اول ژانویه 2017 نخستین نسخه قواعد داوری خود را منتشر کرد. مجموعه این قواعد داوری در دعاوی سرمایه گذاری با قوانین ایکسید متفاوت است، زیرا ترکیبی از قواعد داوری تجاری و سرمایه گذاری است. جالب است بدانید که امروزه تعداد قابل توجهی از طرفین داوری، اختلافات خود را مطابق با قواعد SIAC حل و فصل میکنند تا قواعد ایکسید. کنفرانس‌های جهانی داوری در سال 2017 تحولات مذکور را به بحث و گفتگو گذاشتند.

 • افزایش هزینه‌های داوری  در مؤسسات مالی (Rise in Financial Institution Arbitration)

کمیسیون داوری ICC و ADR گزارش جامعی در نوامبر 2016 با عنوان "مؤسسات مالی و داوری بین المللی" منتشر کرد. نتایج گزارش مربوط حاکی از آن بود که بسیاری ازمؤسسات مالی از داوری به عنوان یکی از شیوه حل و فصل اختلافات استقبال نکرده اند. از اینرو HKIAC سریعاً جلسه ای را با دعوت از ICC در خصوص مؤسسات و شرکت‌های مالی و داوری بین المللی در دسامبر 2016 تشکیل داد. تحولات صورت گرفته در نهایت منجر به ایجاد مؤسساتی با هدف ورود مجموعه وسیعتری ارباب رجوع در سال 2017 شد. همینکه مؤسسات و شرکت‌های مالی از مزایای تجاری با رجوع به داوری بین المللی اگاهی پیدا می‌کنند، خواه ناخواه نهادهای داوری در سرتاسر جهان پذیرای حل و فصل اختلافات تجاری بیشتری خواهند شد.

 • تجدیدنظر در داوری  بارضایت اصحاب دعوا (Potential Appeal Mechanism (by consent))

از مزایای داوری، غیرقابل تجدیدنظر بودن است. جریان داوری همواره در تلاش است که اصحاب دعوا اختلافات خود را سریع و با اطمینان حل و فصل کنند. از دلایلی که منتقدان به فرایند رسیدگی داوری دارند این است که بدون فرایند تجدیدنظر، عدالت برقرار نخواهد شد. در پاسخ به پرسش 14 پرسشنامه ای که ICC قبل از انتشار گزارش موسسات مالی و داوری بین المللی منتشر کرد، برخی نهادها تمایل خود را به ایجاد فرایند تجدیدنظر با دو شرط بیان نمودند: رضایت همه طرفهای دعوا در مراحل اولیه روند رسیدگی ابراز گردد و دوم اینکه در جریان رسیدگی قطعیت وجود مرحله تجدیدنظر خواهی تضعیف نگردد.

 • پایش احکام داوری (Sanitising Arbitral Awards)

یکی از مزیت‌های داوری محرمانه بودن آن است. گزارش ICC خاطرنشان میکند گرچه داوری خصوصی است اما در قواعد ICC محرمانه بودن ذکر نشده است. قواعد آنسیترال نیز در خصوص محرمانه بودن سکوت اختیار کرده با اینحال، انتشار رأی در ماده 34 قوعد آن ذکر شده است. سایر نهادها مقررات سختگیرانه‌ای در خصوص محرمانه بودن داوری دارند. ماده 42 قواعد HKIAC، ماده 22 قواعد ACICA و ماده 24 قواعد SIAC در سال 2016 به آن پرداخته است. جالب توجه آنکه SIAC در سال 2017 گام بیشتری در این خصوص برداشته و آن اینکه مطابق ماده 39 در صورتیکه یکی از طرفین تعهدات محرمانگی را نقض کند، در مورد ضمانت اجرا یا هزینه‌های ذیربط، دستور یا حکم صادر می‌کند.

 • گرایش به سمت شرق (A Shift to the East)

برهمگان اشکار است که سنگاپور و هنک کنگ در 5 سال اخیر صلاحیت بسیاری از داوری‌های بین المللی را به خود اختصاص داده اند. دلیل‌های متعددی برای این امر وجود دارد از جمله اینکه: هر دو حوزه، صلاحیت بسیاری در مدیریت حجم بالای پرونده ها، هیأت‌های داوری بسیار کارامد، امکانات پیشرفته، مطلوب از لحاظ جغرافیایی، قواعد داوری مدرن و مهمتر از همه حمایت دولتی و قضایی از امر داوری، در این دو حوزه داوری وجود دارد. در سال 2016 هردو  سازمان داوری رشد بالایی را تجربه کرده اند و در سال 2017 نیز تداوم داشته است.

 • تنوع در داوری بین المللی (Diversity in International Arbitration)

حوزه دیگری که چندان به آن توجه نشده است تنوع در امر داوری، علی الخصوص از حیث جنسیت و قومیت داوران است. این سوال همواره مطرح است که چرا تنوع هنوز هم یک مساله چالشی است آنهم زمانیکه استفاده از داوری بین المللی در سطح جهان افزایش پیدا کرده است. "سازمان زنان داور" سازمانی است که برای رسیدگی به این عدم تعادل جنسیتی ایجاد شده است و تقریبأ1000 زن در بیش از 40 کشور در آن عضو هستند.

 • استفاده مناسب از: روش داوری اظطراری، رسیدگی سریع، ادغام دعاوی (Appropriate use of: Emergency Arbitration, Summary Dismissal, Expedited Procedure, Joinder and Consolidation)

بسیاری از نهادهای داوری قواعد قدیمی خود را برای نوآوری و خلاقیت در جریان رسیدگی، اصلاح کرده اند.  در سال 2017 کنفرانس جهانی داوری در مورد جدیدترین آئین و مقررات نیز به مباحثه پرداخت.

دیدگاه های کاربران

دیدگاهی برای این خبر ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه:


نام :
ایمیل :
دیدگاه :
تصویر امنیتی :
Captcha