اولین نشست هم اندیشی داوری

  • نوشته شده در : 1393/11/19
  • 0 دیدگاه
  • تعداد بازدید : 3760

اولین جلسه از نشست های "هم اندیشی داوری" با هدف طرح مسائل و مشکلات داوری و بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل این حوزه به میزبانی مرکز داوری اتاق ایران در تاریخ 93/11/15 در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

بسمه تعالی
اولین جلسه از نشست‌های "هم اندیشی داوری" با هدف طرح مسائل و مشکلات داوری و بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل این حوزه به میزبانی مرکز داوری اتاق ایران در تاریخ 93/11/15 در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

مدعوین این جلسه اساتید حقوق، قضات، داوران، وکلای دادگستری و عده ای از اعضای دیوان مرکز داوری اتاق ایران بودند. عده ای از قضات برجسته دادگستری که عمدتا در حوزه داوری کار می‌کنند نیز در این جلسه حاضر بودند.

نخستین سخنران آقای دکتر منصور امینی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بودند. ایشان در خصوص پیشنهاد تشکیل این نشست‌های هم اندیشی اظهار داشتند که در برخی موارد سوالات بسیاری در حوزه داوری مطرح می‌گردد که در مورد آنها تشتت آراء وجود دارد . به منظورنزدیک کردن نظرات و هماهنگی در مقوله داوری، تشکیل چنین جلساتی مرکب از همه صاحبنظران بسیار مفید و راهگشاست.

در ادامه آقای دکتر محسن محبی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد(واحد علوم – تحقیقات) و دبیر کل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران طی سخنانی اظهار داشتند در سال‌های اخیر مقوله داوری مورد توجه اغلب حقوقدانان قرارگرفته است. اگر چه این توجه موجب گسترش و اعتلای نهاد داوری شده ،اما بعضا مشکلات یا بد فهمی هایی در این زمینه به وجود آورده که بعض آنها موجب نگرانی دست اندرکاران این حوزه است.

دبیر کل مرکز داوری اتاق ایران با برشمردن موارد و مثال هایی از این مشکلات، اظهار نمود این قبیل هم اندیشی‌ها که مرکب از اساتید و قضات و وکلای فعال در عرصه داوری است ،می تواند راه حل هائی ارائه کند. وی اضافه کرد مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران آمادگی دارد پشتیبانی‌های لازم را برای تشکیل و بهره برداری از این نوع جلسات انجام دهد.

در ادامه از مدعوین در خواست گردید نظرات خود را در خصوص شیوه کار و نحوه برگزاری هر چه مفید‌تر این جلسات و نیز موضوعات قابل بحث ارائه نمایند تا پس از جمع بندی، جهت اتخاذ تصمیم در مورد جلسات آتی ارائه شود.

در پایان جلسه قرار شد اولین موضوع با نظر آقایان دکتر محبی و دکتر امینی انتخاب شود تا در جلسه بعد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.